Image Alt

Hakkımızda

Kulübümüz

EOSK

Ege Otomobil Spor Kulübü, son yıllarda ülkemizde gerçekleştirilen ve uluslararası başarılar getiren otomobil sporlarına yönelik yarışma ve organizasyonlarda, ülkemizin ve bölgemizin tanıtımında etkin bir rol üstlenmiş ve bu sporun benimsenmesine, gelişimine katkı sağlamıştır.

1989 yılında İzmir’de kurulan kulübün başlangıcındaki hedefi otomobil sporlarının önemli ve gözde dalı olan rallinin tanıtılmasını ve geniş kitlelere sevdirilmesiydi. Kulübün kurulmasını takiben 1990 yılında EGE RALLİSİ ilk kez yerel olarak düzenlendi. 1990 yılındaki başarılı Ege Rallisi ulusal bir ralli olamaya hak kazanmıştır ve 1991 yılından günümüze kadar Türkiye Ralli Şampiyonasının bir ayağı olarak kesintisiz devam etmiştir. Geçtiğimiz 34 yıl içinde, Türkiye Ralli Şampiyonu’ nun belirlenmesinde büyük önem taşıyan bu büyük organizasyon, yılına göre 6 veya 7 yarıştan birisi olması nedeniyle hem otomobil sporları tutkunlarının hem de medyatik yanıyla çeşitli sektörlerin tanıtım aracı olarak ilgisini çekti.

Rallilerin yanı sıra tırmanma, rallikros, drag, karting ve pist yarışları da organize eden EGE OTOMOBİL SPOR KULÜBÜ (EOSK), Ege Bölgesin de otomobil sporlarına 1990 yılından itibaren hız kazandırdı. Konakta yapılan ve binlerce kişinin izlediği görkemli pist yarışları, Pınarbaşı’na ilaveten, Bornova da oluşturulan rallikross parkurundaki yarışlar halen hafızalardadır. Ne yazık ki Konak ve Bornova parkurlarındaki çevre düzenlemeleri ve yol çalışmaları nedeniyle bugün bu parkurlar kullanılamıyor.

Ancak EOSK farklı organizasyonlarla günümüze değin uzanan başarılı maratonu asla kesintiye uğratmadı. 1991-1992 yıllarında otomobil sporlarıyla ilgili bir derginin açmış olduğu yarışmada okuyucu oylarının en iyi organizatör kulübü seçilen EOSK otomobil sporlarını daha geniş kitlelere tanıtmak ve sevdirmek amacıyla amatörlere yönelik pek çok foto-ralli, kalkış, slalom gibi yarışlar düzenledi. Bu yarışlarla bugün hala parkurlarda yarışan birçok başarılı pilot yetişti. İzmir’in en son yıllarda sayısız Türkiye Şampiyonlukları kazandıran EOSK’lı pilotlar haklı gururumuzdur.

Bu vesileyle 1991 yılından itibaren belli periyotlarla kulübümüzde açılan Pilot Yetiştirme Kurslarını da hatırlatmadan geçemeyiz. EOSK çatısı altında topladığı ve bu spora gönül veren yüzlerce genç arkadaşımıza da yaptığı organizasyonlarda çeşitli sorumluluklar ve görevler vererek onları yetiştirdi. Bugün kalitesi ve niceliği ile övündüğümüz İzmir İl Hakem kuruluna bağlı GÖZCÜ ve GÖZETMEN’ lerimizin büyük bölümü EOSK organizasyonlarından tecrübe edinmiş kişiler olup, bu arkadaşlarımız da kulübümüzün ayrıca gurur kaynağıdır.

EOSK yarış organizasyonlarını gerçekleştirirken, sporun tanıtımı ve her kesimden kişilere sevdirilmesini sağlamak için pek çok toplantı ve Üniversitelerde paneller de düzenledi. “Trafiğe Bilinçli Sürücüler Yetiştirmek ve Otomobil Sporları” başlığı altında 1990 yılından itibaren çeşitli periyotlarla büyük ilgi gördü. “Alkolsüz Araç Kullanımı” kampanyası da ayrıca taktir toplayan bir çalışmaydı. EOSK kuruluşunun ilk gününden itibaren; yalnız İzmir’ de çalışmalarını sürdüren yerel bir kulüp değil , yaptığı yarıș ve organizasyonlarla tüm Ege’ye yayılmayı hedefliyordu, başardıda! Etkinliklerini Manisa, Marmaris, Fethiye, Çeşme, Aydın ve Denizli’ye kadar Ege’ nin geniş bir alanına taşımayı başardı.

Her zaman ilklere imza atmayı hedefleyen EOSK Web Sitesiyle , online yarış sonuçları ve kayıt formlarıyla organizasyonlara getirdiği yüksek standartlarla yüklendiği öncülük misyonunu başarıyla yürüttü. EOSK otomobil sporlarının yanı sıra farklı aktiviteleri de başarıyla sürdürmektedir. 2000 yılında Sponsorlarının da katkılarıyla “Selçuk’ta EOSK Ormanı” kazandırarak, çevreciliğe de önem vermiştir. Ayrıca düzenlediği piknikler, bowling turnuvaları ve geleneksel ödül töreni yemekleri vb. organizasyonlarla üyeleri ile sıcak diyaloglarını pekiştirmeyi başarmıştır. EOSK hedeflerini katlayarak, bunlara her geçen gün yenilerini eklemektedir. Bu konuda en büyük katkı ise kuşkusuz kulübün aynı zamanda üyesi olan sponsorlardan ve bu spora gönül vermiş yüzlerce üye arkadaşımızın manevi desteğinden gelmektedir.

EOSK olarak bu sporun bütün branşlarının ülkemizde yapılabilir olmasına yardımcı olmamızın, teknik kural ve yöntemlere uygun otomobil kullanımı hakkında eğitici ve öğretici çalışmalarda bulunmanın görevimiz olduğu kanısında ve bilincindeyiz. Bu spor dalının trafiğe kapalı özel alanlarda ve güvenlik kriterleri çerçevesinde yapıldığını göz önüne aldığımızda, bu spora meraklı ve yetenekli gençleri bilinçlendirerek, sporcu kimliği kazandırılıp; hız, risk ve macera arayışları için uygun bir zemin hazırlanmasının gerekliliğine inanmaktayız. Böylece, merakları yüzünden bilinçsizce trafik kurallarını ihlal etmelerinin ve olası kazaların önüne geçilebileceği kanısındayız.

EOSK, geçmiş yıllarda kulübümüzde yönetici olarak görev alan kişileri, hem kulübümüzün hem de bu spor dalının bugüne kadar gelişmesine yaptıkları katkılarından dolayı şükranla hatırlayacaktır.